Alenka: produkt Dodgsonovy pedofilie

Charles Lutwidge Dodgson resp. Lewis Carroll napsal knihy, které mu zajistily nesmrtelnost a literární slávu: Jmenují se Alenka v říši divů a Za zrcadlem.

Dodgson ale nebyl pouze spisovatelem. Už v dětství bavil mladší sourozence kouzelnickými triky, loutkovým divadlem či básničkami psanými do "domácích novin". Později vystudoval matematiku, ale skutečnou vášní se mu stala především: fotografie. A dá se říct, že právě díky fotografování, v němž dosáhl skutečného mistrovství, se ocitl na internetové stránce nazvané Slavní britští pedofilové.

Najdete ho zde po boku hudebního skladatele Benjamina Brittena, maršála Montgomeryho, myslitele Johna Ruskina a dalších. Dodgsonova pedofilie byla zřetelně prokázána mnoha zdroji - píše se tu - a obě životopisné knihy, které nedávno vyšly, zacházejí v tomto ohledu do zcela otevřených a četných detailů. Obě se jmenují stejně: Lewis Carroll - A Biography. Jednu vydalo nakladatelství Alfreda Knopfa v New Yorku roku 1995 a jejím autorem je Morton Cohen, druhá vyšla ve známém oxfordském nakladatelství Heinemann o rok později a napsal ji Michael Bakewell. Lze je zakoupit prostřednictvím internetového knihkupectví Amazon. Bakewellova kniha je prý zábavnější, Cohenova zase důkladnější - a obsahuje více než 100 Dodgsonových fotografií včetně slavných dívčích aktů.

Dodgson později fotografování nechal a po jeho smrti byla navíc velká část fotoarchívu zničena, takže dívčích aktů se zachovalo jen několik.

Ví se, že Dodgson udržoval přátelské vztahy s řadou dívek i poté, co dorostly do věku mladých žen, ale velkou lásku prožil znovu už jen jednou, když se zamiloval do kopie líbezné Alice Liddellové, dívenky jménem Gertruda Chatawayová. Seznámil se s ní, když jí bylo devět let. Věnoval jí svou knihu nonsensové poezie Honba za Snarkem. Poté, co přestal fotografovat (právě některé Gertrudiny akty se zachovaly), kreslil její něžné skicy na plážích v Eastbournu, Whitby nebo Sandownu.

Několik půvabných snímků z dochovaných fotoalb, která lze najít v Univerzitní knihovně v anglickém Princetonu v oddělení vzácných tisků, nabízíme i vám.

připravil: MaRe