Kauza

Omamné látky
trochu jinak

Omamným látkám se v naší konvenční současnosti přiděluje zásadně jen jedno znaménko. Vždy je to buď plus, nebo minus. Černá, nebo bílá. Nahoře, nebo dole.

Původní, nové texty, které najdete v naší kauze, i ty starší, převzaté, jsou zajímavé především tím, že je napsali, příp. se týkají především lidí, již se vyskytují právě v obou hraničních pásmech vytyčeného tématu. Psychiatr z vojenské kliniky, legendární šéf protialkoholního oddělení u Apolináře -a na druhé straně samotní alkoholici nebo lidé zabývající se působením omamných látek v souvislostech kulturněhistorických. Přitom výsledek se zdá upomínat a odkazovat právě na široký prostor mezi oběma póly, na rozmanitost barevného spektra.

Povedlo se nám v konečném součtu nalézt nějaké podstatné odpovědi? Myslím si, že ne; že naopak vyvstalo něco nových otazníků - alespoň pro ty, kteří se předmětem naší kauzy nezabývají profesionálně - a že ty se nakonec ještě slévají do otazníku jediného, pěkně tučného a opilecky vratkého.

Notně rozostřeným zrakem bohužel nezahlédám, co se za ním schovává,a jsem si jist nadále jen tím, čím jsem byl už na začátku téhle kauzy: Lidstvo jako celek, lidstvo jako mohutná sociální struktura by nemohlo bez omamných látek vůbec existovat, a za dostatečný důvod k této domněnce považuji prostý fakt, že bez nich dosud nikdy neexistovalo. Ovšem resumé?

Věřím, že oceníte celou kauzu především jako soubor chytrých a zábavných příspěvků na dané téma.

Martin Reiner