Editorial

Kauza, kterou otevíráme toto číslo Neonu, je věnována nejstaršímu řemeslu, především pak jeho historii. Mozaika, kterou jsme pro Vás připravili a jejíž pokračování si přečtete v lednovém Neonu, je sestavena vesměs z prvorepublikových textů, z nichž vysvítá nejenom to, kdo tvořil klientelu veřejných domů v dobách mládí našich pradědečků, najdete zde také články o genezi a vývoji prostituce. Dozvíte se, jak souvisí prodejná láska se stavbou Cheopsovy pyramidy, jak se s problémem prostituce vypořádávaly starověké společnosti, kde stávaly vykřičené domy ve středověké Praze, který z nich provozoval pražský kat, jaké byly osudy hampejzů v dalších staletích a co znamenal pro prostituci v Československu aboliční zákon z roku 1922.

Americký spisovatel a kreslíř John Silverstein patří mezi autory, jejichž knihy čtou děti a zároveň dospělí. Jeho ilustrovaná dílka jsou syntézou krásné jednoduchosti, moudrosti a vtipu. V Neonu si můžete přečíst ukázku ze Silversteinovy knihy, kterou přeložil Dominik Böhm.

V rubrice Historické aféry XX. století představuje známý český historik Petr Čornej nedávno nalezené "lékařské rady" královského medika Albíka z Uničova adresované dvěma slavným bratřím - Václavu IV. a Zikmundovi Lucemburskému. Rady nemocným mocným dokazují, jak velký vliv měly zdravotní potíže na vladařská rozhodnutí.

Tituly do recenzní rubriky Knihy... si vybíral tentokrát Jiří Peňás v pražském knihkupectví Řehoře Samsy, kde mají navíc literární kavárnu a lze zde zakoupit skvělý pražský likér Alvu.

Velký prostor jsme věnovali renesančnímu člověku, brněnskému všeumělovi Marianu Pallovi. Marian je nejenom výtvarník, spisovatel, hudebník a performer, ale i soukromý detektiv. Navíc bydlí na zámku a ví, jak vykouřit kukačku. Názory a texty tohoto nekonvenčního umělce a "správného chlapa" jistě stojí za přečtení.

Také v minus prvním čísle Neonu přinášíme původní prozaické texty, dnes jsou to překlady tří povídek amerického spisovatele Donalda Barthelma, který patří k experimentálnímu proudu moderní americké prózy. Jeho prózy, v USA velmi populární, jsou u nás takřka neznámé. Překládal Jiří Hrubý.

Jako malý kluk jsem si rád prohlížel časopis Svět motorů, uchvacovaly mě především obrázky starých aut a motocyklů na poslední straně. Dodnes u mě přetrvala láska k těmto krásným starým strojům. Rád proto upozorňuji na blok textů nadepsaný titulkem Radost z pohybu, ve kterém se tři čeští umělci vyznávají ze svého vztahu k mobilní technice. Vyzdvihl bych především příspěvek malíře Miroslava Štolfy o starých motocyklech, o Františku Šťastném a o plátnech, na nichž muži zahřívají své stroje...

Nově zařazujeme rubriku nazvanou Ano, ne a proč. Pět osobností českého kulturního života zde hovoří o věcech, které je v poslední době v kultuře potěšily, nebo naopak zklamaly.

Michal Viewegh Vám ve své pravidelné rubrice připomene, že Vánoce jsou již velmi blízko.

Rubrika Výlet... Vás tentokrát zavede na Kudlov u Zlína, kde stojí originální kaple sv. Václava. Přesvědčíte se o tom, že funkcionalismus sluší i sakrálním stavbám.

Zprávy do Neonu na drátě telegrafovali naši zahraniční zpravodajové ze Slovenska, Polska a Ruska.

"Minus jedničku" uzavírá rozsáhlý rozhovor se zpěvákem Vladimírem Mišíkem, který je obohacen řadou dosud nepublikovaných fotografií.

Přeji Vám příjemné čtení a těším se na shledanou v roce 2000, během něhož pro Vás připravíme deset nových Neonů!

Bogdan Trojak
šéfredaktor