(Dichtung und Wahrheit)

Vzhůru Moravo!

Poté, co úplně bez povšimnutí prošla skvěle zorganizovaná akce moravských poslanců, kteří pět let ve sněmovně nepromluvili ani slovo na protest proti české zpupnosti, došlo k nejhoršímu. Brněnský Památkový ústav dal hraniční hrad bítovský spolu s vranovským zámkem k dispozici elitní rotě Nebeské šlehy, složené výhradně z moravských boje-, ryku- a krvechtivých umělců, kteří již vypracovali plán bleskového zabrání strategicky významného města Pelhřimov. "Prča skončila!" řekl nám mluvčí falangy, televizní režisér JIŘÍ ŠIMÁČEK.

Další unikátní snímky zachycují některé významné moravské umělce během tvrdého polního výcviku. Fotografie: Daniela Dostálková.


Zpěvák a performer Marek Pražák


Hudební skladatel Martin Dohnal


Výtvarník Jiří Surůvka


Básník Jiří Kuběna

Dvě zbrusu nové kompaktní desky s písněmi otextovanými a nazpívanými PAVLEM DOSTÁLEM zatím nepůjdou do prodeje. Proč? "Protože teď není na mé protestsongy ten správný čas," říká Dostál, "jsem zatím ještě pořád ministrem kultury, to znamená, že kulturu řídím, nikoli vytvářím. Ale počkejte, jen co se to tady po mně pokusí dirigovat někdo jiný, pak vám všem ukážu, co jsem zač!"

Tudy na to!

Cestu všem hostům, které VLADIMÍR JUST a JAN REJŽEK nikdy nepustí ve své Katovně ke slovu, ukázal 30. ledna v pořadu podobného ražení, totiž v Nedělní partii, žurnalista J. X. Doležal. Když Stanislav Volák a Zdeněk Škromach sebestředně žvanili a žvanili, vytáhl dotyčný útočnou dýku ze solingenské oceli a jal se jí tlouci o pódium, domáhaje se tak slyšení. A ejhle - hned mu pan Škromach věnoval pozornost. Ani nemusel Doležal vytahovat nabitý revolver z rukávu.
   Jiné, snad ještě účinnější řešení naznačuje Božena Němcová ve své pohádce Neohrožený Mikeš, jejíž hrdina - vysloužilý voják - popadne nepříjemného trpaslíka za plnovous a smýkne jím o zeď. Ten se změní v čarodějnici a s žalostným klením zmizí. Pokud se takový kousek některému z příštích hostů Katovny povede - lhostejno zda s Justem či Rejžkem -, má v redakci Neonu schovaný hodnotný dárek.

Čeští surrealisté prý nedávno vyloučili ze své skupiny básníka JOSEFA JANDU, jenž byl přistižen, jak z obchodního domu Kotva vynáší kazetu s nahrávkami skupiny Šlapeto. Jandova výmluva, že šel kazetu hodit do Vltavy, nebyla přijata.

Na otázku, co říká policejním protokolům otištěným v posledním loňském čísle Neonu (č. -1), KAREL GOTT odpověděl našemu spolupracovníku Josefu K. pouze toto: "Jsou to padělky, nepovedené, hloupé padělky, vytvořené někým, kdo o mně nejspíš vůbec nic neví. Nikdy jsem nevystupoval v pláštěnce!"
"Ani z tramvaje?" zeptal se Josef K.
"Zapište si: všechno, Lukeš, Prokeš, expozice i ta tramvaj, všechno je komplot!" prohlásil Karel Gott.

V pravidelné rubrice pražského Kudykamu Svízele žití si povzdechl literární kritik VLADIMÍR NOVOTNÝ nad opětovným zdražováním energie:
"Pracuji v oboru humanitních věd, rozumíte mi? Měl jsem přesně rozpočítané kilowatthodiny na počet recenzí, které je potřeba každý měsíc napsat, abychom mohli topit i přes noc. Nová situace znamená jediné: musím psát více než dosud, a pochopitelně mě jímá obava, aby se na trhu vůbec objevilo dosti nových knih."

Dopisovatelka časopisu Story se táže spisovatelky ALEXANDRY BERKOVÉ:
"Co nejvíc nesnášíte?"
Alexandra Berková odpovídá: "Předstírání. Když amatér předstírá profesionalitu, když předstírám, že pečuju o svého muže, a on předstírá, že mě miluje."
Dopisovatelka: "Znamená to, že - vy jako pečovatelka a váš muž jako milovník - jste amatéři?"
Spisovatelka (klepe si na čelo): "To je ale blbá otázka."
Dopisovatelka: "Tak tedy: Co byste chtěla vzkázat národu?"
Spisovatelka: "Že Uhl a Rychetský mě štvou."

Mládež opět povede Brno

Skvělou tradici z padesátých let hodlají ve spolupráci s městskou radnicí obnovit nadějní literáti z moravské metropole. Mnozí z nás ještě pamatují, jak kdysi začínající dramatik Jaroslav Dietl zastavil v rámci jednodenní akce Mládež vede Brno rázným gestem šalinu na lince číslo 4 a převzal od užaslého tramvajáka řízení. Nuže, něco podobného vypukne pod Petrovem 12. března 2000. Básník MARTIN J. STÖHR bude obsluhovat velký vodovodní kohout v čističce odpadních vod v Pisárkách, DALIBOR "KAŇAS" MAŇAS bude soustružit v chráněné dílně ve Starém Lískovci drobné upomínkové předměty propagující moravský folklor, FRANTIŠEK SCHILDBERGER zasedne do ovládací kabiny jeřábu, zkrátka každý přiloží ruku k dílu.
   Čas však nezastavíš. Zatímco v padesátých letech se takové záležitosti říkalo brigáda, současnost pro ni má slovo - happening.