Ano, ne a proč?

Ptáme se zajímavých lidí, co je zaujalo, nebo naopak otrávilo v kultuře poslední doby...

Marek Eben, herec, moderátor

V poslední době mne opravdu moc potěšilo kyvadlo Vratislava Karla Nováka, které stojí na místě bývalého Stalinova pomníku. Dlouho totiž nebylo v provozu a dívat se na stroj času, který stojí, je opravdu tristní. Teď nejenže jde, ale navíc v noci svítí, což mne nadchlo. Tuším, že ten provoz stojí tisícovku denně, tak chvála té instituci, která to zaplatila, stojí to za to. A pak musím pochválit Českou televizi za senzační dokument o senegalském bubeníkovi jménem Doudou.Ba to jsem se díval a styděl jsem se, že taky na něco hraju.

Eduard Ovčáček, malíř, grafik

I když si myslím, že krátké ankety nejsou příliš obsažné a podnětné, přesto bych několika větami přispěl do ankety vašeho časopisu Neon. Soustředil bych se jen na oblast výtvarného umění.
   Příjemně mě překvapilo 48. benátské bienále, které se pod taktovkou H. Szeemanna dočkalo několika pozoruhodných obsahových a prostorových inovací. Překvapili především umělci asijského původu (Číňané), kteří se prezentovali aktuálním výtvarným vstupem na současnou výtvarnou scénu. Dále to byl vynikající polský pavilon s K. Kozyrou a pavilon rumunský a rakouský a některé instalace v Arsenale.
   Ze zahraničních výstav mě zaujala souborná výstava evropských fauvistů, která byla pod názvem Le fauvisme ou " l'épreuve du feu" velkoryse instalována v Palais Tokyo - Muzeu moderního umění města Paříže. Zastoupeni byli i čeští umělci - Kupka, Kubišta, Fila. Citelně v české expozici scházel Špála, který by svým osobitým malířským rukopisem a barevností bezesporu vynikl. V Paříži mě rovněž vzrušily dvě další výstavy instalované v Grand Palais - šlo o celoživotní dílo Chardina a Daumiera.
   Z naší české scény mám dojmy a zážitky poněkud slabší. Dobrý dojem na mě učinila instalace, obsah a atmosféra výstavy Akce, slovo, pohyb v Městské knihovně v Praze, i když počet exponátů některých autorů byl zbytečně předimenzován na úkor jiných. Někteří umělci výrazně chyběli.
   Naše umění a kultura by se zajisté pozvedly, kdyby finanční prostředky vkládané do "štědrého" sponzorování (např. některých sportů) byly použity na financování kulturních institucí a uměleckých projektů trvalé hodnoty.

Alexandra Berková, spisovatelka

Febiofest, stokrát ano, bez komentáře, veliká radost z toho diváckého zájmu - jen houšť a větší kapky; záplava skvělých knih, ano, ano, ano - jen mít prachy. Koho zajímá i jiný než katolický obraz světa, může s užitkem věnovat pozornost edičním počinům nakladatelství Trigon, Volvox Globator a Půdorys - jsou to oázy solidnosti v moři populárních povrchních a polovzdělaných brožurek.
   Divadlo - děje se spousta skvělých věcí, ale osobně mám slabost pro Obrázkáře P. O. Enquista: Velké téma otce - a úspornost výrazu, sevřenost a přesnost provedení (režie Michal Dočekal), které bývá u podobného tématu často utopeno ve smršti emocí a houšti slov; skvělý M. Mejzlík, David Matásek a Dana Batulková - zejména ale skvělá Zdena Hadrbolcová, která s přehledem a noblesou představuje nositelku Nobelovy ceny Selmu Lagerlöfovou.
   A ještě ano, ano, - v galerii Rudolfinum bude do 20. 2. 2000 otevřena barevná, svěží, přátelská a lidská koncepce Petra Nikla Hnízdo her: prostor barevných prostředí, koutků, prolejzaček a hejblat - výstava pro lidi - ne pro kritiky. Udělejte si čas a jděte s dětmi!
   Ne a ne a víckrát ne! Někdy se umění povede víc, někdy míň - ale co zaslouží výkřik Dost! je amorální a hanebná reklama: dítě sedí v koupelně a pije limonádu: už jsi ve vaně? ptá se matčin hlas, ano, mami, lže dítě, posměšně pohlédne přes rameno na přetékající vanu a pije dál. Hlas říká: soustřeď se jen na chuť... hle, zde masmédium praví: kašli na rodiče, kašli na škody, které uděláš, tohle si od nás kup - a užij si to! Existuje výmluvnější reklama na drogu?

Petr Zenkl, překladatel

Když mi nabídli, abych přeložil titulky k filmu Příběh Alvina Straighta (The Straight Story), tušil jsem, že tentokrát to nebude ten Lynch, na kterého jsem zvyklý. Vlastně kdybych ten film jen tak viděl, ani by mě nenapadlo, že tahle pomalá road movie je z Lynchovy dílny a že tu countryovou muziku má na svědomí Angelo Badalamenti. Ale přesto (anebo právě proto) mě příběh staříka, který jede na zahradním traktůrku přes kus Ameriky za svým bratrem, nadchnul. Z tohohle filmu je totiž vidět, že přes všechny klacky, které mu sem tam házela pod nohy, má Lynch tu svoji Ameriku rád. Pro milovníky detailů je tu i jedna lahůdka: i v tomto filmu se objeví Lynchův oblíbený motiv uhánějící středové silniční čáry, ale tentokrát se po plátně sotva vleče. Alvin Straight sice není rychlý řidič jako Námořník ze Zběsilosti v srdci nebo jako Fred z Lost Highway, ale jeho příběh rozhodně není zdlouhavý nebo dokonce nudný. Vřele doporučuji!

Lenka Dusilová, rocková zpěvačka

Je to naše hlavní město,
Ale sakra rychlý!
Chci upozornit, že
s jarním oteplováním
se začnou na ulicích
spouštět pachy
exkrementů
našich veselých psích
kamarádů.
To bude ale romantíka!