(Dichtung und Wahrheit)

Zámožný restituent PETR KYSELÝ, v takzvaném Cibulkově seznamu PATRON, TROUBA, MENGELE, VIVALDI a ŠEMÍK, se chystá otevřít v jednom ze svých domů na pražské Vinohradské třídě poetický bar Psí víno. Zeptali jsme se ho, jaký druh návštěvníků v podniku očekává. Odpověděl: " No, přijít může každej, kdo má peníze, ale bude to tady hlavně pro mládežníky."

KAREL STROŽ, český undergroundový nakladatel a nepochopený básník z konce 90. let minulého století, v těchto dnech vydává v Mnichově výbor ze svých nejlepších veršů nazvaný Polibte mi všichni prdel. Na otázku, kdo že to mají být ti "všichni", odpovídá: "Všichni ti, kteří nejsou hodni políbit třeba takovému Karlu Sýsovi nebo Karlu Šiktancovi ani lem roucha."

Ne všude anketní štáb časopisu Neon zcela uspěl se svou nekompromisně formulovanou novoroční otázkou! Pádnou odpověď osmašedesátileté Zdeničky K. z Plzně-Touškova na dotaz, co z české kultury ji zaujalo za posledních cca tisíc let, jsme zachytili alespoň na sítnici filmu. Zvuk (jen pro otrlé!) je k dispozici na internetové stránce http://www.narez.cz

Fotografie: Bohdan Holomíček

Ředitel Národní galerie, insitní televizní debatér, vytrvalý umělec MILAN KNÍŽÁK byl dlouho podezřelý a nyní je konečně usvědčen z podvodu. Odbornou expertizou, již provedl známý historik umění PhDr. Jaromír Hlína, bylo dokázáno, že Knížák některé ze svých obrazů vydává za falzifikáty. Proč tak činí, je ovšem záhadou. Že by duševní porucha? Primář psychiatrického oddělení vojenské nemocnice ve Střešovicích MUDr. Jiří Najatka se domnívá, že "pan Knížák je bolestně rozpolcená osobnost - bezpochyby se pokouší o sebepoškozování, což má být možná výraz nesouhlasu s vlastním počínáním, dokonce odporu k sobě samému, ale na hospitalizaci to zatím není".

Dva antipodi, praktický spisovatel a nepraktický myslitel IVAN MAGOR JIROUS (čert) a nepraktická spisovatelka a praktická myslitelka ALEXANDRA BERKOVÁ (anděl) se na loňském svatomikulášském večírku Penklubu poprali o láhev Pražského sklepmistra ročník 1974, sponzorský dar knížete Lobkowicze. Když jim byly ošetřeny rány, připili si na usmíření, políbili se a na důkaz toho, že budou od té chvíle opravdovými přáteli, si vyměnili jména. Takže pro příště: Ivan Saša Jirous a Magor Berková. Ale jen pro zasvěcené.

JAKUB PATOČKA, vedoucí redaktor ekologického týdeníku Literární noviny, byl 14. ledna tohoto roku v půl druhé odpoledne zadržen strážníky pražské městské policie poté, co natřel červenou barvou dveře pánského veřejného záchodku v podchodu u stanice metra I. P. Pavlova. Na otázky, proč tyto dveře a ne jiné, proč na červeno a proč právě v tento den, odpovídal pouze: "Já protestuji. To je mé právo." Po ukončení asi půlhodinového výslechu byl převezen domů a předán do ošetřování rodině.

Z právě vydané knihy Vendelína Rýznara Novodobé dějiny pražského Zličína veršem i obrazem přinášíme alespoň jednu pozoruhodnou ukázku:

Soumrak už se snáší shora
Ani otisk půlek nezbyl po dívenkách
Hřeje tě jen úsměv senátora
Na balkon vyšel pivař v trenkách

Podzim se promění ve chvilce
V podletí plné žahavých střel
"Dělám, co mohu - i pro milce!"
Zdraví vás senátor Michael

Pražská radnice součinností s Akademií výtvarného umění chystá akci "SPREJEŘI DO STOK". Vida, opět jeden zajímavý nápad! Věříme, že není žádná souvislost mezi touto zprávou a informací o dvou vagonech naložených jedem na krysy, které jsou zatím odstaveny na žižkovském nákladovém nádraží.

Nedá se říci, že by akce "POETICKÁ TRAMVAJ RENÁTY BULVOVÉ-BUBENÍČKOVÉ" skončila šťastně. Pražský katolický básník a postsurrealistický kritik JOSEF MLEJNEK byl jedním z rozzuřených cestujících vyhozen z vozu, v němž se pokoušel předčítat své verše. To by jistě nebylo tak zlé, horší je, že při tomto celkem běžném incidentu se Mlejnkovi rozbil příruční počítač, v jehož paměti byla uložena sbírka, za jejíž uveřejnění Mlejnek prý již Viktoru Stoilovovi (nakladatelství TORST) zaplatil dvacet tisíc korun.