Ray Greene

Courtney Love v ráži

(Rozhovor s představitelkou jedné z hlavních rolí ve Formanově filmu Muž na Měsíci, převzato z internetové stránky reel.com)

Existuje snad něco, co můžete říci o rockové hvězdě na plný úvazek a občasné filmové herečce Courtney Love, co by se sama právě nechystala na sebe prozradit? V případě upovídané Love nejde ani tak o to, že by z ní novináři museli vytahovat rozumy, jako spíš ji musí přerušovat, přičemž se tok jejích myšlenek valí dál svým tempem a většinou beze změny směru.

Love se v tomto ohledu opět víc než vyznamenala, když v těžko popsatelném apartmá luxusního hotelu Four Seasons v Beverly Hills přijala pár mizerných novinářů u příležitosti propagace nového filmu Muž na Měsíci. Love ovládala celou místnost od momentu, kdy do ní vstoupila obklopená jemným kouřem cigarety Merit Ultra, kterou držela v ruce. (Před veřejností se netají tím, že bývala v minulosti závislá na heroinu.

O svých cigaretách Merit Ultra tvrdí, že jsou její "poslední neřestí" - někdo byste jí měl co nejrychleji poslat krabičku gitanek!)

Když se jeden z novinářů ohradil proti cigaretovému kouři, Love odpověděla, že ji to sice mrzí, ale "já v tom filmu hraju", a pak požádala, aby někdo otevřel okno. Když se k tomu nikdo neměl, provedla to Love sama a poté obvinila přítomné pisálky z nedostatku galantnosti.

Po skončení interview jsme byli my novináři okouzleni, překvapeni a nemálo zmateni její prostořekostí, energií a naprostou sebejistotou. Říkejte si o Courtney Love co chcete, na poli současné zábavy najdeme jen málo žen, které by ji předčily v její patologické živosti.

Otázka: Tak co si myslíte o Andy Kaufmanovi?
Courtney Love: No, když jsem byla malá, dívala jsem se na něho v pátečním televizním programu a děsil mě. Říkala jsem si: "Uf, co to je za chlapa? Je mi z něho nanic." Myslím, že Andy Kaufman znamenal pro komedii totéž, co Velvet Underground pro hudbu. Něco jako osmdesát tisíc prodaných desek, ale každý, kdo si jednu z nich koupil, hned zakládal kapelu. Každý komik, který ho slyšel, to pochopil, stejně tak i někteří baviči jako Michael Stipe ze skupiny R.E.M. a můj muž - (ukazuje prstem) - ten, který je támhle nahoře. Byla jsem vdaná dvakrát. Ten transvestita - nevíte někdo o tom transvestitovi? Někde tu je. Říká si "Eddie, rockový Rybář". Opila jsem se v Las Vegas, vzala jsem si transvestitu, dosáhla jsem zrušení sňatku. To je jedno, manžel číslo dvě - obrovský fanda Andyho Kaufmana. Stipe, obrovský fanda Andyho Kaufmana.

Někteří z podvratnějších skladatelů písní byli také Kaufmanovými fandy a já jsem to jen nikdy pořádně nepochopila. Pak mě Michael řekl něco jako: "Tys přece sama svého času dělala něco jako Kaufman." A co jako? Kdysi jsem něco provedla v Madison Square Garden. Normálně vyměknu a zahraju ten hit. Zahraju to jako vrchol, páč nechci, aby se lidi zvedli a chtěli zpátky prachy za vstupný. Chci lidem vyhovět. Ale byla jsem v Madison Square Garden a přiměla jsem je všechny říct "kurva", než jsem napočítala do tří. Pak jsem je všechny přiměla, aby, než napočítám do tří, vyslovili to slovo na "p" o ženách. Pak jsem je, rychle za sebou, než napočítám do tří, přiměla říct to vulgární slovo o černoších a všichni z toho řekli jen půlku, a pak se tam objevil ten mohutný nápor vzduchu. A já na to něco jako "Vidíte? Vidíte, co jste to provedli?" A pak jsme jen tak zahráli písničku.

Tak to je asi tak nejvíc, co jsem v tomto směru udělala. Ale ptala jsem se Lynn (Marguliesové, Kaufmanovy přítelkyně, kterou Love hraje ve filmu) - Když ho celá Amerika nenáviděla a plivala na něho a on kosil ženský, cos dělala? Bylas smutná? Bylas zašitá v Seattlu a volalas: "Pomoc! Pomoc! Zabte někdo Lynn!" Bylo to tak? Ne. Vůbec ne. Oni se smáli. Připadalo jim to směšný. Připadalo jim to geniální. A já se cejtila jako úplnej blbec. Páč mně se tohle období, v mé vlastní kariéře, vůbec nelíbilo. Opravdu mi to působilo bolest. Bylo to strašný. Lidé umírali... Bylo to "Brr. Fuj!" Ale Andyho síla byla v tom, že mu bylo jedno, jestli se smějete nebo ne.

A Miloš je... zase je potřeba se podívat na Milošovu práci jako celek. Chci, aby se ho na to někdo zeptal. Pokoušela jsem se o to, ale byl tak vyhýbavý. Ale možná nějaký filmový nadšenec to z něho dostane. Jak to přijde, že když vám mámu zabijou nacisti a tátu komunisti a vy vyrůstáte v tak okleštěném prostředí a přesto děláte filmy plné lehkosti, kde není po hořkosti stopa? Ale jde v jistém smyslu o morality. R. P. Murphy, hrdina Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, se vzepře systému a oni mu udělají lobotomii. Amadeus se vzepře systému a umře na úbytě. Larry Flint, hrdina filmu Lid versus Larry Flint, se postaví proti systému a ochrne. Andy vzdoruje systému a umírá na rakovinu. Co to má znamenat? Všichni režiséři mají v sobě kus narcisismu, a proto budu tento rok režírovat - chopím se toho oběma rukama, člověk se nemusí malovat a poroučí všem lidem okolo - což je něco, v čem jsem fakt dobrá, tak se na to moc těším. A taky si to člověk musí sám napsat. Ale co tito hrdinové vypovídají o Milošově nádhené, nemisogynské, úžasně ochranářské povaze, která je bez jakékoli hořkosti?

O.: Nemůže to vycházet z toho, že: "Praha se vzepře komunistům a je obsazená?"
C.L.: Něco na tom může být. Něco na tom může být. Zeptejte se ho na dobu, kdy musel jít do blázince, aby se setkal s Ellou Fitzgerald. Je to propojenej celek, co dělá a co já považuju za zajímavý, a myslím si, že Andyho zbožňuje. Teda, chci říct, vím, že to původně chtěl dělat, protože ten, kdo ho opravdu zajímal, byl Tony Clifton, Kaufmanovo fiktivní alter ego. Člověk, který stvoří jinou postavu, aby unikl rakovině - to bylo to, co Miloše zpočátku přitahovalo a pak to dostalo ten jeho typický rukopis. Co se mě týče, já odmítám role přítelkyň, vždycky. Asi jako - Já přítelkyni hrát nechci, chci řídit loď a zabít vetřelce. Chtěla jsem hrát ve filmu Fight Club, ale roli Edwarda. Zvažovala jsem na moment Fight Club a nakonec jsem řekla - Finchere (David Fincher, režisér filmu Fight Club), víš, chci hrát Edwardovu roli. Nebo Bradovu. Hodně čtu ty scénáře a říkám něco jako - No však víte. Kdybyste z něho tak mohli udělat holku... Hned bych to vzala. Ale tadyhle v té záležitosti s přítelkyní přišel Miloš, víte (imiuje Formanův český přízvuk): "Ty jsi duše vnímavá, jsi tak citlivá, jsi tak sladká. NIKDO TO ALE NEVÍ!..."

(překlad: Tamara Váňová)